İstanbul Lokma

İstanbul Lokma

İstanbul lokma; hayır lokması bir diğer adı ile hayrat lokması, genellikle insanların belli durumlar için mahalle ve sokaklarda hatta bazı zamanlar camii önlerinde dağıtılan bir yiyecektir. Genellikle, cenaze, düğün sünnet ya da başka olaylar için hayır amaçlı dağıtılır. Oldukça lezzetli bir yiyecektir. İnsanlar sokakta kokusunu duydukları an genellikle upuzun olan İstanbul lokma kuyruğuna girerler.

İstanbul lokma dağıtımı isteyen insanlar bunu kendileri yapmazlar. Lokma için özel bir şirket tutulur. Bu şirketler özel bir araba ile gelirler. Bu arabanın içinde lokma makinesi ve kazanı bulunur. Son derece steril bir şekilde istediğiniz sayıda lokmayı yaparlar. Bone ve eldiven kullanmaları hijyen açısından çok önemlidir. Lokmalar, genellikle tek kullanımlık kaplar ve kürdanlar ile dağıtılır. Lokmanın yanında peçete veya ıslak mendil verilmesi çok önemlidir. Çünkü lokma çoğu zaman şerbetli ve sıcak bir yiyecektir. Yerken elimize bulaşabilir ve sokakta elimizi yıkatacak bir yer bulamayabiliriz.

Hazır lokmanın tadından bahsetmişken, lokma her zaman için tatlı, şerbetli bir yiyecek olmak zorunda değildir. Bazı kültürlerde lokma, tuzlu olarak da dağıtılır. Lokma dağıtmak istediğiniz zaman seçeceğiniz firmanın profesyonel olması, sizi yormaması açısından çok önemlidir.  Aksi takdirde, sürekli lokmayı yapan insanları kontrol etmeniz gerekebilir. Bu da pek isteyeceğimiz bir durum değildir.

Hayrat Lokması Neden Dağıtılır?

Lokma döktürmek geçmişten günümüze, gelenekselleşmiş bir durumdur. Genelde hayır yapmak isteyen insanlar bir lokma şirketi ile anlaşır. Lokma şirketi sokağa standını kurar. Gelip geçen insanlar da lokmasını alır. Böylelikle hayır yapmak isteyen insana büyük bir kolaylık sağlanır. Genellikle, cenaze, doğum günü, sünnet, düğün ya da bir insanın ölüm senelerinde dağıtılır. Amaç tamamen hayır yapmak ve sevaba girmektir.

Lokmanın tatlı ve tuzlu seçenekleri vardır. Bu nedenle de her damak zevkine hitap eder. Bazı kültürlerde milli ve dini bayramlarda da dağıtılır. Özellikle bazı şehirlerde, Çanakkale Şehitleri’ni anmak için ya da Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde lokma dağıtıldığı sık rastlanan bir olaydır.

Lokma oldukça doyurucu bir besindir. İki tane yediğinizde bile bir öğün yerine geçecek kadar doymanızı sağlayabilir. Acıkmış bir halde işten veya okuldan dönüyorsanız ve sokağın köşesinde lokmacı varsa, kendinizi şanslı gününüzde hissedebilirsiniz. Hemen sıraya girin ve lezzetli lokmaların tadına bakın. Yediğiniz lokmalar, eve gidene kadar açlığınızı bastıracaktır.

İstanbul Lokma

Hayrat Lokması Nasıl Hazırlanır?

İstanbul lokma, hayrat lokması yani bir diğer adıyla hayır lokması, kızartılmış hamurdan elde edilir. Üzerine genel olarak şerbet dökülür. Bazı yörelerde tuzlu olarak da hazırlanması mümkündür. Şekilleri de yöreden yöreye değişiklik göstermektedir. Ya küçük toplar şeklinde da büyük, ortaları delik daireler şeklinde yapılmaktadır. Yapılış şekli pişi ile benzerlik gösterir. Hamurların kızgın bir yağın içine atılması ile yapılır.

Lokma için özel firmalar vardır. Hayır lokması Avrupa Yakası ya da hayır lokması Anadolu Yakası şirketleri gibi. Bu firmalar lokma hamurunu el ile değil makine yardımı ile yaparlar. Özel karıştırma makinesi ile hazırlanan hamur, lokma ölçüsü kadar kızgın yağın olduğu kazanlara dökülür. Lokmacılar, bu hamurları karıştırır. Yeteri kadar kızardığından emin oldukları zaman tek kullanımlık kaplara alırlar. İsteğe göre üzerine şerbet dökerler.

Tuzlu lokmalar için genelde cenaze gibi üzücü olaylarda tercih edildiği söylenmektedir. Ancak bu durum tamamen kişinin tercihine kalmıştır. Bununla ilgili net bir kural yoktur. Genellikle Ege yöresinde, şerbetli yani tatlı lokma dökülür.

İstanbul lokma dökmenin birçok ince detayı vardır. Bu nedenle anlaştığınız lokma ekibinin son derece profesyonel olmasına dikkat etmelisiniz. Elbette bunu hayır için yapıyorsunuz ancak insanlara dağıttığınız yiyeceğin tadının güzel olması ve hijyenik olması da çok önemlidir. Lokmanın kızartılma derecesi çok önemlidir. Dışının iyice kızarması ancak kızarırken içinin kurumaması lezzet açısından çok önemlidir. Çünkü dışı yanmış, içi kurumuş bir lokma hem çok sert olacaktır hem de şerbeti içine çekmeyecektir. Çiğ kalmamasına da özen göstermelidir. Bu nedenle de yazımızın başından beri dediğimiz gibi, oldukça profesyonel bir ekiple anlaşmanızda fayda vardır. Hamurun düzgün ve kıvamlı bir şekilde hazırlanması da çok önemlidir. Hamur iyi mayalanmış olmalıdır. Çünkü lokmaların kabarması çok önemlidir. İyi mayalanmamış hamur ile dökülen lokma hem sönük hem de çiğ kalacaktır.

Hayır lokması sektörü oldukça yaygın bir sektördür. Bu nedenle fiyat skalaları bir hayli geniştir. Bir lokma ekibi ile anlaşmadan önce fiyat ve kalite araştırması yapmalısınız.

Hangi Durumlarda İstanbul Lokma Dökülür?

Hayır lokması fiyatı makul olduğundan dolayı bunu İstanbul lokmacı firmaları ile anlaşarak yaptırabilirsiniz. Hayır yapmak istediğimizde, bir adağımız olduğunda ya da sevindirici bir haber aldığımızda lokma dökmemiz mümkündür. Genelde, cenaze, evlilik, doğum ve sünnet gibi organizasyonlarda hayır için lokma dökülmektedir. Örneğin; yıllardır çocuk sahibi olmaya çalışan bir çift çocuklarının olacağını öğrendikten sonra lokma döktürebilirler. Ya da KPSS’de ataması çıkan bir öğretmen, hayır için lokma döktürebilir. Bir şeyleri kutlamak için yapılacağı gibi, cenaze ölüm yıl dönümü gibi durumlarda, vefat eden insanın arkasından hayır yapmak için de döktürülür.

Lokma döktürmek bir yandan da sokakta yaşayan yoksul insanların karnının doymasını sağlar. Çünkü lokma oldukça doyurucu bir besindir. Bu nedenle de lokma dağıtımı birçok insan açısından fayda yaratır.

İstanbul Lokma İçinde Hangi Malzemeler Vardır?

Yağda kızartılarak yapılan hayrat lokmasının hamurunda, maya, tuz, un, su ve şeker bulunur. Ayçiçek yağında kızartılır. Hem tatlı hem de tuzlu olarak yapılabilen hayrat lokmasına genellikle iki farklı şekil verilir. Birincisi, küçük toplar şeklinde yapılan lokmalar; ikincisi ise, büyük ortasında delik olan lokmalardır.

Lokmanın öncelikle hamuru yapılır ve mayalanması için bir süre bekletilir. Eğer düzgün mayalanmazsa, lokmalar yeteri kadar kabarmaz ve içleri çiğ kalır. Eğer lokmayı tatlı döktürmeyi tercih edecekseniz, hamurundan sonra şerbeti hazırlanır. Hamurlar yağın içinde otomatik lokma dökme makineleri ile atılabilir. Ama bunun yanında, keserek de yağın içine atılabilir. Bir kevgir sayesinde karıştırılır. İyice piştiğinden emin olunan lokmalar, kevgir yardımı ile yağı süzülerek kaplara alınır. Daha sonrasında üzerine şerbet dökülür. Lokmayı tuzlu tercih edecekseniz, hamurun içine şeker koymamalısınız. Haliyle şerbet hazırlanmasına da gerek yoktur.

İstanbul lokma sıcak servis edilir. Bu nedenle koyduğunuz kaplar elinizi yakmayacak ve erimeyecek bir malzemeden tercih edilmelidir. Hayır lokmasının fiyatı oldukça uygundur. Bu nedenle de insanların sık sık tercih ettiği bir hayır yapma şeklidir.

Lokma döktürmek ciddi bir meseledir ve temiz koşullarda olmalıdır. Lokmaların hijyenin koşullarda yapılması çok önemlidir.  Sokakta yapıldığından dolayı içine toz ve kir girmemesi için lokma kazanının üstünde tente olmalıdır. Aynı zamanda lokma yapacak kişiler, eldiven ve maske takmalıdır. Önlük de önemli bir detaydır.  Lokmanın servis edileceği tabakların ve çatalların tek kullanımlık olmasına özen gösterilmelidir. Lokma servisinin yanında muhakkak peçete ve ıslak mendil verilmelidir.

Hayrat bir diğer adıyla hayır lokmaları, geçmişten bugüne önemini asla yitirmeyen son derece geleneksel bir hayır yapma yöntemidir. Tat ve hijyen koşullarına özen gösteren firmaların tercih edilmesi son derece önemlidir. Lokmanın maliyeti oldukça uygun olmasına rağmen piyasada isim yapmış birçok fırsatçı ve pahalı lokma şirketleri vardır. Bu firmaların tuzağına düşmemek için planlı ve dikkatli bir şekilde piyasa araştırması yapmalı, hangi firmayı seçeceğinize o şekilde karar vermelisiniz.

İstanbul lokma döktürmek istiyorsanız; firmamız ile iletişim kurmanız yeterli!

Related Posts