Hayır Lokması Fiyatı

Hayır Lokması Fiyatı

Hayır lokması fiyatı nedir? Hayır lokması nasıl döktürülür? Hayır lokması, Türk kültürümüzün bir parçası olmaktadır. Birçok özel organizasyon sahiplerinin sevap için dağıttığı lokma, düğünlerden cenazelere kadar birçok farklı durumlarda tercih edilir. Sokak ve mahalle aralarında dağıtılan lokma, özel firmalar tarafından özenli bir şekilde hazırlanıp dağıtılır.

Kaliteli ve lezzetli bir şekilde pişirilen hayır lokmaları, birçok insanın da severek tükettiği bir yiyecektir. Her yörenin kendine has lokma dökme türü vardır. Hem tuzlu hem de tatlı olarak değişik lokmalar hazırlanabilir. Bu lokmaları adak adayanlar, etkinlik yapanlar veya hayrına dağıtmak isteyenler döktürürler. Siz de lokma döktürmek isterseniz profesyonel firmalarla anlaşabilirsiniz.

Hayır Lokması Nedir?

Doğum günü, düğün, cenaze gibi birçok durumda etkinlik yapanların uğraşmaması için döktürülen hayır lokması, araçlarla sokak aralarında dağıtılmaktadır. Hem doyurucu hem de lezzetli bir tat olan lokma, tuzlu ve tatlı seçenekleri ile birden fazla insanın damak zevkine hitap eder.

Farklı kültürlerde bir gelenek haline gelen lokma, bayram gibi özel günlerde bile mahalledeki insanlara dağıtılabilir. Eskiden beri gelen bir gelenek haline gelmiş lokma dökümü, şu zamanda lokma dağıtma şirketleri tarafından gerçekleştirilen ve bunun sayesinde uğraşmadan, çok iyi bir şekilde hayır lokması dağıtmak mümkün hale gelmiştir. Ayrıca hayır lokması fiyatı oldukça uygundur ve her bütçeye hitap eder.

Hayır Lokması Fiyatı

Hayır Lokması Nasıl Olur?

Tuzlu ve tatlı şekilde dökülen İstanbul lokma, değişik etkinlik günlerine ait olarak yapılabilmektedir. Tatlı lokmalar genel olarak evlilikler, sünnet düğünleri gibi farklı birçok etkinliklerde tercih edilebilir. Tuzlu lokmalar ise genellikle cenaze gibi etkinliklerde tercih edilebilir. Lezzetli ve doyurucu olan lokmaların tatlı ve tuzlu çeşitlerinin ikisi de ev yapımı gibi kaliteli ve bir o kadar da lezzetli olacak biçimde sunum yapılabilir. Etkinliği yapan kişilerin evlerinde birçok uğraşın arasında üstüne bir de lokma dökmek gibi bir uğraşın çıkması son derece yorucu olur.

Bunun yerine hayır lokması yapan şirketlerden biriyle anlaşabilir ve kendilerine kolaylık sağlayabilir. Firmalar hayır lokmalarını döküp insanlara dağıtabilirler. Kızartılmış hamurdan yapılan tuzlu ve tatlı lokmalar birçok organizasyonda dağıtama uygundur. Hazırlanan hamurlar küçük parçalara ayırarak şekillendirilip kızgın yağda kızartılır ve daha sonrasında şerbetlendirilir. Tuzlu lokmalar ise kızartıldığı gibi dağıtılır. Genellikle arabalarla işlek sokaklarda veya cami önlerinde dağıtılan lokma sevap kazanmak için dağıtılan hayır etkinlikleridir.

İçi yumuşak, dışı çıtır çıtır olan hayır lokması iç kısmı çiğ kalmamalı ve iyice kızarmış olmalıdır. Ayrıyeten iyi bir şekilde mayalanmış olan ve bütün malzemeleri eksiksiz bir şekilde eklenen hamurun pişerken kabarması gerekmektedir. Kabarmayan hamurların iç kısımları pişmez ve hamur yağ çeker. Bundan dolayı dökülecek olan lokmaların güzel bir şekilde hazırlanmış hamurdan yapılması gerekmektedir. Yoksa lokma çiğ servis edilir.

Birçok püf noktaları bulunan hayır lokmalarının tuzlu ve tatlı olan türlerinin ayrı ayrı özellikleri bulunmaktadır. Elbette hazırlanma biçimleri de birbirinden ayrıdır. Fakat ikisinin de yağı çekmemesi için iyi bir şekilde mayalanmış hamurdan yapılması gerekmektedir. Bu sayede içi yumuşacık dışı çıtır olan lokmalar servis edilebilir. Hayır için dağıtılan lokmaların kaliteli ve lezzetli olması için işini iyi yapan düzgün hayır lokması hazırlayan şirket ile anlaşmak önemlidir. Bundan dolayı lokma firması seçimi yapılırken dikkatli bir araştırma gerekir.

Lokma Döktürme

Farklı etkinlikler için hayır lokması dağıtmak mümkündür. Düğünlerde bereket getirmesi için, cenazelerde ise kaybedilen yakınları için veya doğumlarda mutluluğu daim olması amacıyla lokma döktürülebilir. Bazı zamanlarda ise adak adandığında birçok yörede kurban kesmek yerine lokma döktürmek gibi adetler vardır. Bunlara ek olarak hayır lokmalarının bir dilek dilendiğinde dökülmesi güzel bir olay gerçekleştiğinde hayır için dökülmesi de mümkün olabilir.

Sevap işlemek ve yardım etmek için döktürülen hayır lokmaları, yoksul insanların doyması için birçok yörede uygulanan bir aktivitedir. Genellikle Cuma çıkışlarında döktürülen hayır lokmaları düğün evlerinin sokağında, cenaze evlerinin önünde, hayır lokması döktürülen kişinin mahallesinde de yapılabilir. Sevabına ve hayrına dağıtılan lokmalar, döktüren kişilerin farklı amaçlar ile yapılabilen bir etkinliktir. Değişik yörelerde yıllardır devam eden bir gelenektir.

Düğünlerde, nişanlarda, kınalarda, sünnet düğünlerinde, adak adandığında, bayramlarda veya özel günlerde hayrına lokma dağıtmak çok yaygındır. Değişik yörelerde gelenek haline gelen lokma döktürmek, son zamanlarda bazı firmalar tarafından sağlandığı için taze ve lezzetli lokmaları mahalleye dağıtmak mümkündür.

Geçmiş yıllarda düğün ya da cenaze sahipleri bu gibi etkinlikleri kendi evlerine yapar mahallesine ve ihtiyaç sahibi insanlara dağıtırdı fakat hızla büyüyen mahallelerde bunu yapmak ve uğraşmak çok zor hale geldiği için evde lokma dökmek pek mümkün değildir. Bunun için de işini iyi yapan farklı firmalar bunu büyük araçlarla yapmaktadır. Düğünlerden, cenazelerden kutlamalara kadar bütün etkinliklerde hayır için lokma döktürülmektedir. Akdeniz ve Ege bölgelerinde bu etkinlik oldukça yaygındır.

Lokma Nasıl Yapılır?

Şeker, un, tuz, su ev maya ile hazırlanan hayır lokmaları ayçiçek yağı ile kızartılmaktadır ve hem tuzlu hem de tatlı şekilde lokmaların hazırlanması söz konusudur. Sıkma torbası ile eşit boyutlarda düzgün bir şekilde dökülen hayır lokmaları, bazen halka şeklindeki tatlı olarak da yapılabilmektedir. Özellikle düğün gibi etkinliklerde bu biçimde tatlı veya farklı şekillerde lokmalar tercih edilebilir.

Belirtilen ürünler ile hazırlanan hamur yoğurulabilir ve mayalanır. Ardından tatlı yapılacak ise şerbeti hazırlanır. İstanbul lokma tuzlu olacak ise şerbet hazırlanmasına gerek yoktur. Tatlı lokmalarda ve tuzlu lokmalarda mayalanan ve kabaran hamur şekillendirilerek ya da kesilerek kızartmak için kızmış Ayçiçek yağının içine atılır. Güzelce kızarmış olan hamurlar eğer tatlı bir şekilde hazırlanacak ise soğutulan şerbetin içine atılır ve şerbetlenmesi sağlanır ve daha sonra kaplara koyularak dağıtılabilir. Tuzlu hazırlanan lokmalar ise yağdan çıktığı gibi sıcak servis edilebilir.

Hazırlanması olukça kolay olan hayır lokmaları, cenaze ya da düğün evlerinde hem zahmet gerektiren hem de evlerin yağ kokmasına yol açan bir yiyecektir. Son zamanlarda hayır için lokma dağıtımı oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Hayır lokması fiyatı da oldukça uygun olduğundan etkinlik sahipleri çok avantajlıdır. Bunun gibi telaşların içinde lokma dökmek için uğraşmak istemeyenler için çoğunlukla lokma döken şirketler ile anlaşma yapılır. Bunun sayesinde kaliteli ve lezzetli lokmalar mahalledeki insanlara dağıtılır.

Hayır Lokması Dağıtımı

Hayır lokması fiyatı son derece uygundur. Bu nedenle de lokmacı hizmetini gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Düğünler, cenazeler gibi özel olaylarda hayır için dağıtılan lokmalar çoğunlukla cami çıkışında veya yoğun mahalle aralarında araba içinde pişirilerek dağıtılmaktadır. Piştiği anda dağıtımı yapılabilen hayır lokmaları, hijyenik koşullarda güvenli bir şekilde üretilmektedir. Üretim aşamasında pişirmeyi, hamuru ve sunum işlemlerini yapan bütün çalışanlarda boneden maskeye, önlükten eldivene kadar her türlü hijyen ekipmanları bulunmaktadır.

Bunun sayesinde hayır lokmaları döktürenlerin akıllarında hijyen kurallarına dair herhangi bir soru işareti kalmamalıdır. Dikkatli bir şekilde dökülen lokmalar, en hijyenik koşullarda servis edilmektedir. Sevap kazanmak amacı ile döktürülen lokmalar misafirlerin temiz bir şekilde yiyebilmesi için özenle paketlenir ve servis ekipmanları olan çatal veya peçete ile birlikte servis edilir. Böylelikle lokma alan kişiler temiz bir biçimde lokmalarını tüketebilir.

Related Posts